• Projekty
  • Info
  • Projekty
  • Info

Hľadáme 10 ľudí alebo skupín, ktoré sa venujú tvorbe priestoru a starostlivosti v odboroch architektúry, plánovania, sociológie, umenia, práva, psychológie, sociálnej práce, biológie či iných. Vítané sú inter- a transdisciplinárne príspevky, ktoré je možné realizovať v Košiciach v českom alebo slovenskom jazyku.

1

Ponúkame ti priestor pracovať na tvojom projekte a zdieľať ho s ostatnými. Budeš mať možnosť zúčastniť sa na aktivitách pripravených ostatnými účastníkmi. Súčasťou programu budú verejné aj uzavreté diskusie a spoločné večere. Ponúkame ti priestor prezentovať tvoj projekt širokej verejnosti vo verejnom priestore aj na online platforme.

2

Spoločne poskladáme unikátny vedecko-vzdelávací program, postavený na vašich projektoch vybraných externými garantkami a garantom. V priebehu príprav vám poskytneme odbornú a ľudskú pomoc vďaka online workshopom a konzultáciám.

3

Každý projekt odmeníme štipendiom XXX eur, príspevkom na cestovné, ubytovaním na 5 nocí a spoločnými večerami. V prípade potreby je možné požiadať o dodatočný finančný príspevok na realizáciu (materiál, preprava diela a pod.)

V čase rapídneho mestského rozmachu a zmien spojených so súčasnými krízami sa koncept starostlivého mesta zdá byť nevyhnutnou súčasťou nielen akademického diskurzu ale aj verejného života. Česko-slovenský priestor a špecifickosť post-socialistického kontextu nám vytvára príležitosť prispieť a ovplyvniť vývoj tejto témy u nás aj v zahraničí. Spoločne budeme nielen diskutovať o, ale aj súčasne testovať v praxi kľúčové aspekty starostlivej tvorby mesta a hľadať odpovede na otázku:

Ako písať situované starostlivé príbehy budúcnosti pre dobrý život na tejto planéte?

Starostlivosť chápeme ako:
“istý druh aktivity, ktorý zahrňuje všetko, čo robíme pre udržanie, zachovanie a rozvinutie nášho sveta tak, aby sme v ňom mohli žiť tak dobre, ako je to len možné. Tento svet zahrňuje naše telá, naše Ja a naše prostredie, ktoré sú navzájom previazané a tvoria komplexnú sieť podporujúcu život v najširšom zmysle slova“  (Tronto, Fischer 1993; slovenský preklad A. Jesenková)

Starostlivosťou o niečo, alebo niekoho tiež rozhodujeme o tom, ako chceme žiť. Starostlivosťou píšeme príbehy o lepších budúcnostiach.

Zúžením pohľadu na tvorbu priestoru a miest sa ďalej pýtame tieto otázky:

O čo a koho sa v mestách staráme a ako?

Čo znamená starostlivosť pri tvorbe priestoru?

Ako tvoriť kapacity pre starostlivosť a ako vieme posúdiť či je dobrá?

Aké priestory a infraštruktúry starostlivosti v mestách potrebujeme?

Akú rolu hrajú utópie a špekulácie pri spoluvytváraní starostlivých miest?

O tejto téme rozmýšľame spolu s týmito autormi a autorkami.